احداث کارخانه فروسیلیسیوم به ظرفیت ۱۲٫۰۰۰ تن در سال

احداث کارخانه فروسیلیسیوم به ظرفیت ۱۲٫۰۰۰ تن در سال

اجرای طرح احداث واحد تولید فروسیلیسیوم ۷۵ درصد به ظرفیت ۱۲.۰۰۰ تن در سال با مالکیت کامل شرکت پیام هونامیک در شهرک صنعتی شهرستان خمین در استان مرکزی شروع شده است

در سال ۱۳۹۴ اجرای طرح احداث واحد تولید فروسیلیسیوم ۷۵ درصد به ظرفیت ۱۲٫۰۰۰ تن در سال با مالکیت کامل شرکت پیام هونامیک در شهرک صنعتی شهرستان خمین در استان مرکزی شروع شده است. محصول تولیدی این پروژه در تولید فولاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. برآورد حجم سرمایه‌گذاری در این پروژه بالغ بر ۷۵۰ میلیارد ریال و دوره ساخت دو سال می‌باشد. پیمانکاری صنعتی این پروژه، در قالب قرارداد EPC بر عهده مشارکت شرکت‌های کاهنربا و پارس فرارون است. مشاوره و نظارت بر این پروژه بر عهده  شرکت پیشرو ذوب آتور است.

فرآیند تولید فروسیلیسیوم، روش احیا و ذوب سنگ سیلیس و پوسته اکسیدی توسط کک در کوره قوس الکتریکی می‌باشد. میزان دیماند برق مورد نیاز کارخانه ۱۷ مگا وات است که قرارداد تأمین آن با برق منطقه‌ای باختر منعقد شده است. همچنین در راستا تأمین برق، احداث یک واحد پست برق ۶۳ به ۲۰ کیلوولت در داخل سایت در حال اجرا است که پیمانکار این پروژه شرکت ترانس پست پارس می‌باشد. شرکت مهندسین مشاور نیرو، نظارت عالیه و کارگاهی این بخش را عهده‌دار است.

شرکت پیام هونامیک در جهت تسریع فرآیند احداث این پست خود راساً اقدام به سفارش و خرید دو دستگاه ترانس قدرت از شرکت ایران ترانسفو نموده است. این شرکت در جهت تأمین مستمر سنگ سیلیس به‌عنوان خوراک اصلی این کارخانه به تملک دو واحد معدن سیلیس در نزدیکی کارخانه اقدام نموده است.